Vybíráme osvětlení s KOLARZ-KAAL PRAGUE

svítidla, osvětlení, interiérová svítidla, závěsná svítidla, stropní svítidla, křišťálové lustry, zahradní svítidla, lampy...

Interiér a osvětlení

Interiér a osvětlení, svítidlaSpolečnost Kolarz vyrábí svítidla, která plní rozmanité úlohy pro dokonalé osvětlení každého prostoru. Naším cílem je vytvořit vždy co nejoptimálnější světelné prostředí. Interiér o nás určitě mnoho vypovídá. Prozradí, jaký je náš vkus, co máme rádi i jak nám na našem prostoru pro práci a bydlení záleží.
Žádný interiér nemůže být bez vhodného nasvícení dokonalý. Správné osvětlení interiérových prostor je velmi důležité pro optimální pracovní podmínky i pro vytvoření příjemné atmosféry pro zábavu nebo odpočinek. Nevhodně zvolená koncepce osvětlení člověka utlumuje a snižuje jeho pracovní výkonnost. Při výběru osvětlení pro Váš interiér je proto podstatné skloubit nejen designové či estetické požadavky, ale i světelné parametry osvětlení.

Sdružené a vrstvené osvětlení

Sdružené a vrstvené osvětlení, svítidlaPřed vlastním výběrem osvětlení je potřeba posoudit jaký je rozdíl mezi denní a umělou složkou světla v našem prostoru a navrhnout řešení, které optimálně využije sdruženého osvětlení. Interiérový prostor je osvětlen denním světlem, které je samozřejmě nezastupitelné a dále umělým světlem. V případě, že využíváme denní a umělé světlo současně jde o sdružené osvětlení.
V prostorách, kde není denní osvětlení dostatečné slouží umělé světlo k vytvoření optimálních světelných podmínek. Výhodou je, že umělé světlo můžeme různě upravovat osvětlováním vymezených sekcí interiéru různými svítidly podle účelu daného prostoru. Tomuto způsobu osvětlování říkáme vrstvené osvětlení.

Umělé světlo v interiéru

Umělými zdroji světla je potřeba vytvořit v našem interiéru optimální zrakovou pohodu pro všechny světelné podmínky:

  • osvětlení pro denní podmínky, doplňkové osvětlení denního světla
  • osvětlení pro sníženou intenzitu denního světla: oblačnost, stmívání
  • osvětlení pro noční podmínky a osvětlení pro prostory jako 100% náhrada denního světla

Umělé světlo v interiéru, svítidla a osvětleníOptimalizace dosáhneme pomocí výkonových parametrů vybraných svítidel. Při výběru světelných zdrojů osvětlení je důležitý také měrný výkon svítidel. Dostatečné osvětlení při co nejnižší spotřebě elektrické energie znamená hospodárnost a úsporu.
Zajímavou vlastností umělého světla, kterou si člověk běžně prakticky neuvědomuje je jeho stálost v čase. Naopak jeho nevýhodou je odlišnost spektrálního složení od denního světla a tím i vliv na vnímání barev.

Intenzita osvětlení

Intenzita osvětlení je množství světla dopadajícího na plochu a měří se v luxech. Pro Intenzita osvětlení různé prostory existují normativní směrné hodnoty pro intenzitu osvětlení. Zde uvádíme některé z nich:

  • 30 luxů - osvětlení schodišť
  • 60 luxů - osvětlení garáží, chodeb, skladišť a odstavných prostor
  • 250 luxů - osvětlení kuchyní, obývacích pokojů a jídelen
  • 500 luxů - osvětlení při přípravě jídel nebo např. pro kancelářské a laboratorní práce
  • 720 luxů - osvětlení hal, šaten, koupelen
  • 750 luxů - osvětlení při čtení a psaní
  • intenzita osvětlení více jak 5000 luxů je určena pro technické kreslení, precizní práce apod.

Kam dál? Trendy a svítidla - osvětlení a design