Historie značky Kolarz, výrobce svítidel a osvětlení 

KOLARZ-KAAL PRAGUE s.r.o. - už 90 let patří naše svítidla mezi nejlepší osvětlení...

Svítidla a osvětlení - 90 let historie značky Kolarz

Historie značky Kolarz

Historie značky Kolarz

Založení rodinné firmy Hanns Kolarz na výrobu světelných stínidel

Na podzim roku 1918 založil Hanns Kolarz, dědeček současného majitele firmy, závod na výrobu světelných stínidel. První pobočka se nacházela ve Vídni v osmém okrese. Vybudováním firemní dopravy v roce 1927 se rozšířila akviziční činnost na všechny spolkové země. V roce 1939 firma zaměstnávala 15 zaměstnanců. Po skončení druhé světové války, se vstupem Adolfa Wögerbauera zetě zakladatele firmy, začala silná fáze rozvoje firmy Kolarz. Následovala velká modernizace výroby a nově byla vybudována logistika a firemní expedice. V padesátých letech zaměstnávala firma na světelná stínidla Hanns Kolarz 200 zaměstnanců.

Poválečná léta, rozvoj výroby svítidel a osvětlení  

S rozvojem poválečné ekonomiky začala klesat poptávka po hromadně vyráběných stínidlech. Naopak začala stoupat poptávka po svítidlech a osvětlení se skleněnými ozdobnými díly a skleněnými stínidly. Spotřebitelé začali klást větší důraz na vzhledové provedení, proto se firma Kolarz zaměřila na vlastní vývoj a design. Kolarz na požadavky trhu reagoval zvýšením počtu modelů vyráběných svítidel a nabídnul několik vynikajících modelových řad. V tomto období, kdy se Kolarz zaměřil především na tvarový a technologický vývoj byly vlastní výrobní zakázky svěřovány menším závodům. Firma posílila velkoobchodní aktivity a provedla další modernizaci logistiky. Tyto změny umožnily rozvoj silné akviziční činnosti. Začátkem 60. let zásobovala firma Kolarz přibližně 2300 specializovaných obchodů se svítidly a osvětlením po celém Rakousku.

Rozvoj a akvicize v 70. - 90. letech, maloobchodní prodej svítidel a osvětlení 

V roce 1970 bylo na okraji Vídně postaveno nové sídlo a logistické centrum. Z této moderní centrály řídil Kolarz v 70. letech všechny své obchodní aktivity. V 80. letech začal největší rozvoj firmy, jde o období významných akvizic. Roku 1978 získal Adolf Wögerbauer jun., vnuk zakladatele firmy, továrnu na svítidla Austrolux. Založením firmy Aladin vznikla specializovaná maloobchodní síť, s pobočkami ve východním Rakousku. Roku 1979 byla přikoupena výroba speciálních světelných stínidel firmy Kerber, která nadále vede výrobu tradičních stínidel. Roku 1992 byla získána maloobchodní a velkoobchodní firma Patria - Licht , která má jako samostatný podnik své sídlo v Linci.

Pronikání na zahraniční trhy v 90. letech, svítidla a osvětlení Kolarz ve světě 

V 90. letech následoval významný průnik na zahraniční trhy a posílení exportu. V evropském regionu jsme postupně založili dceřiné společnosti nebo otevřeli oficiální zastoupení v těchto zemích: Itálie, Německo, Švýcarsko, Francie, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko, Bosna - Hercegovina, Rumunsko, Rusko, Ukrajina, Velká Británie a Irsko. Kolarz působí i mimo evropský prostor a má zastoupení například v Austrálii.

Současnost společnosti Kolarz GmbH

V současné době má společnost Kolarz GmbH zastoupení ve více než 50 zemích. Naše svítidla tak „září" po celém světě. Svítidla a osvětlení Kolarz dnes zahrnují komplexní sortiment svítidel pro interiéry. Značka se stala symbolem perfektního provedení, vysoké funkčnosti, nadčasového designu, pokročilé konstrukce a vynikající kvality poskytovaných služeb zákazníkům. Firma udává tempo technickými a moderními inovacemi, které dodává široce zaměřeným cílovým skupinám. Díky těmto vlastnostem se stal Kolarz významným pojmem ve všech hlavních sektorech trhu svítidel a osvětlení, kde působí.

Kam dál? Filozofie značky Kolarz při vývoji, výrobě i prodeji svítidel a osvětlení